Figlarz

Przedszkole i żłobek Figlarz z oddziałami anglojęzycznymi w Bielsku-Białej zostało stworzone przez rodziców, którzy szukali idealnego miejsca dla swoich dzieci. Miejsca, gdzie respektowane są potrzeby najmłodszych, gdzie podąża się za dzieckiem i maksymalnie wspiera je w rozwoju i edukacji. Każdy dzień w Figlarzu to nowe wyzwania stawiane przed dziećmi. Dziećmi ciekawymi świata, dziećmi, które pragną odkrywać to, co nowe. Każdego dnia – przy wsparciu wykwalifikowanej kadry – im to umożliwiamy.

Staramy się prowadzić wszechstronne zajęcia, tak by nasze dzieci mogły spróbować różnych aktywności i różnych zadań. Po to, by za chwilę móc określić, co lubią i kim są. Po to, by opuszczając mury Figlarza być gotowym do podejmowania trudniejszych, szkolnych wyzwań. Wreszcie po to, by ten wyjątkowy, dziecięcy okres życia był pełen beztroskiej radości.

Template element
Sto języków dziecka!

Sto języków dziecka!

Dziecko składa się ze stu. Ma sto języków, sto rąk, sto myśli, sto sposobów w jakie myśli, bawi się i mówi.
– Loris Malaguzzi, 100 języków dziecka

Naszym zadaniem jest znalezienie języka każdego dziecka. I śpiewanie razem z nim. Dlatego staramy się podążać za potrzebami i zainteresowaniami naszych małych Figlarzy. Dodatkowo, wiemy, że ważny jest także dialog pomiędzy dzieckiem, rodzicem i nauczycielem. Zadanie trudne, któremu każdego dnia próbujemy sprostać.

Dwujęzyczność

Dwujęzyczność

Pamięć dziecka w pierwszych sześciu latach jest niezwykle pojemna, dziecko zapamiętuje setki nowych informacji i faktów. Ważnym faktem jest również zdolność dzieci do przyswojenia w pierwszych trzech latach jednego lub większej ilości języków, mimo że akwizycja języka jest niezwykle złożonym procesem. Dzieci mają wrodzoną chęć do nauki i ciekawość świata. My w Figlarzu to wykorzystujemy.  Nasi mali Figlarze mają możliwość obcowania z żywym językiem angielskim podczas pobytu w przedszkolu. Nie tylko na zajęciach, ale i w trakcie codziennych sytuacji, jak spacer, ćwiczenia, zabawy w ogrodzie czy posiłki.

Zdrowy umysł w zdrowym ciele!

Zdrowy umysł w zdrowym ciele!

Aktywność fizyczna to fundament rozwoju intelektualnego dziecka. Wiemy o tym doskonale, dlatego w Figlarzu stawiamy na zajęcia sportowo-ruchowe, posiadamy dużą salę gimnastyczną i przestronny ogród, gdzie nasi Figlarze pod okiem wychowawców i instruktorów doskonalą swoje umiejętności, a często nabierają też nowych, dobrze się przy tym bawiąc!

Edukacja na 5-tkę!

Edukacja na 5-tkę!

Nauka przez zabawę to jedyna i najlepsza droga do poznawania świata przez maluchy. Stawiamy na edukację – szytą na miarę fazy rozwoju – naszych małych odkrywców, stawiamy na język angielski i sprawiamy, że język obcy przestaje być obcy, dzięki dwujęzyczności, którą praktykujemy! Wreszcie uczymy miłości i szacunku do natury. W naszej codziennej pracy wykorzystujemy różne metody pedagogiczne, bo wierzymy, że nie ma jednej idealnej metody, a jest ich cały wachlarz. Ważne, by umieć dopasować elementy tej układanki do indywidualnych możliwości dziecka.

Co nowego?

Metody i formy pracy

Figlarz w swojej codziennej przygodzie z maluszkami stawia na pracę indywidualną, dzięki której nauczyciel może poznać dziecko i zagłębić się w jego świat, dzięki czemu poznaje jego indywidualny i niepowtarzalny charakter. Nasza placówka wyróżnia się na tle innych również liczbą dzieci w grupie. Maksymalna ilość 16 dzieci w każdej grupie przedszkolnej pozwala na sprawną pracę w małych zespołach, dzięki czemu dzieci otrzymują wsparcie i przygotowanie do funkcjonowania w większych grupach – całej społeczności przedszkolnej, a w następnym kroku – szkolnej.

W naszej pracy przyjęliśmy zasadę, iż nie ma idealnej jednej metody nauczania. Dlatego w Figlarzu pracujemy korzystając i inspirując się elementami wielu metod pedagogicznych. Szczególnie bliskie są nam:

Metoda czynna
metoda samodzielnych doświadczeń. Wiemy, jak ważne jest stwarzanie warunków do samodzielnej zabawy, ułatwianie nawiązywania kontaktów z otoczeniem społecznym, poznawanie przyrody czy obcowanie ze sztuką. Wiemy też, że dzieci samodzielność uwielbiają w myśl zasady Marii Montessori Pozwól mi to zrobić samemu.
Metoda słowna
rozmowy, opowiadania, zagadki, nauka wierszy czy piosenek, instrukcje i objaśnienia, czyli żywe słowo w praktyce i sposoby komunikowania się.
Metoda oglądowa
metoda oparta na obserwacji podczas spacerów, zabaw w ogrodzie, a także ilustracji czy obiektów.
Metoda DobregoStartu Marty Bogdanowicz
to przygotowanie dzieci do czytania i pisania, w Figlarzu pracujemy w ten sposób już z 3-latkami. Metoda wykorzystuje trzy filary – wzory graficzne, by stymulować wzrok, piosenki by stymulować słuch i odtwarzanie wzorów, by pracować z motoryką.
Pedagogika zabawy
to metoda aktywizująca, pobudza emocje, wyobraźnię i integruje poprzez działanie. To gry i zabawy oparte o brak rywalizacji, dobrowolność udziału, wzajemną akceptację. Wykorzystanie tu i teraz oraz dostosowanie zabaw do możliwości dzieci.
Plan Daltoński
to wolność, samodzielność, współpraca i refleksja. Tutaj wszyscy współpracują ze sobą, a dziecko stoi w centrum nauczania, dzięki czemu staje się bardziej zaangażowane, samodzielne i odpowiedzialne. To edukacja z poszanowaniem wolności, w tym wolnego wyboru.
Dziecięca matematyka Edyty Gruszczyk-Kolczyńskiej
czyli wspomaganie rozwoju umysłowego dziecka, wprowadzanie nowych treści oraz porządkowanie wiedzy już zdobytej.
Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne
metoda traktująca ruch jako narzędzie w pracy z dziećmi, stymulujące ich rozwój i korygujące zaburzenia rozwojowe oraz neurologiczne. Wykorzystywana często w pracy terapeutycznej.
Techniki parateatralne
zabawy paluszkowe, teatrzyki kukiełkowe, pantomima, drama – w których uczestniczą, czynnie lub biernie, nasze dzieci.
Muzykoterapia
wykorzystywanie muzyki do pracy z dziećmi, wyzwalania emocji, pobudzania lub wyciszania. To także metoda terapeutyczna wykorzystywana szeroko w pracy z dziećmi zmagającymi się z zaburzeniami rozwojowymi.
Bajkoterapia
czytanie ma moc, w codziennej pracy wykorzystujemy teksty literackie, bajki, by przybliżać dzieciom świat i go tłumaczyć. Bajkoterapia ma cele terapeutyczne, edukacyjne oraz relaksacyjne.
Relaksacja
świadomość ważności odpoczynku i osiągania spokoju, lekcje ciszy Marii Montesorii, wykorzystanie technik relaksacji Jacobsona.

Nabór dzieci trwa cały rok! Zadzwoń, umówi się na spotkanie. Czekamy na Twojego małego Figlarza!

Template element